Szanowni Państwo,

Poniżej udostępniamy prezentacje przedstawione podczas Konferencji Pro Infantis 2019.
Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora poszczególnej prezentacji jest zabronione.

Materiały pokonferencyjne

Program do pobrania

CZWARTEK – 13.06.2019r.
SESJA I: PROBLEMY CHIRURGII OKRESU NOWORODKOWEGO I ICH NASTĘPSTWA (P. Mańkowski, M. Błaszczyński)
09.00 – 09.20 Techniki operacyjne w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Ciągły postęp czy stagnacja? – P. Mańkowski, Poznań
09.20 – 09.40 NEC – diagnostyka USG – P. Kruczek, Kraków
09.40 – 10.00 NEC – czy można uniknąć operacji? – M. Błaszczyński, Poznań Prezentacja do pobrania
10.00 – 10.20 Zastosowanie monitorów bólu w neonatologii – W. Walas, Opole
10.20 – 10.40 Strategia leczenia bólu – E. Michalska, Warszawa Prezentacja do pobrania
10.40 – 10.55 Przerwa kawowa

SESJA II – PROBLEMY CHIRURGII OKRESU NOWORODKOWEGO I ICH NASTĘPSTWA (D. Gruszfeld, B. Czeszyńska)
10.55 – 11.15 Choroby onkologiczne w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Rola chirurga dziecięcego – P. Mańkowski, Poznań
11.15 – 11.35 Leczenie żywieniowe dziecka po zabiegu operacyjnym – D. Gruszfeld, Warszawa Prezentacja do pobrania
11.35 – 11.55 Noworodek i niemowlę po zabiegu operacyjnym w gabinecie pediatry – M. Błaszczyński, Poznań Prezentacja do pobrania
11.55 – 12.15 Dyskusja – D. Gruszfeld, Warszawa

SESJA III – SZCZEPIENIA (T. Jackowska, J. Wysocki)
12.15 – 12.35 Szczepienia kobiet w ciąży oraz szczepienia rodzinne – jak realizować optymalne strategie – T. Jackowska, Warszawa Prezentacja do pobrania
12.35 – 12.55 Powikłania poszczepienne – mity i fakty – J. Wysocki, Poznań Prezentacja do pobrania
12.55 – 13.15 Jak rozmawiać z antyszczepionkowcami? – I. Sadowska-Krawczenko, Bydgoszcz
13.15 – 13.35 Indywidualny kalendarz szczepień – kiedy i jak? – J. Wysocki, Poznań Prezentacja do pobrania
13.35 – 13.45 Dyskusja
13.45 – 14.50 Przerwa i lunch

SESJA IV: ZAKAŻENIA (E. Helwich, P. Korbal) 
14.50 – 15.10 Pierwszy sezon RSV z poszerzoną profilaktyką – grant edukacyjny firmy Abbvie – E. Helwich, Warszawa
15.10 – 15.30 Hospitalizacje RSV w sezonie 2018/2019 – A. Kornacka, Poznań Prezentacja do pobrania
15.30 – 15.50 Czy noworodek i niemowlę może zachorować na grypę? – T. Jackowska, Warszawa Prezentacja do pobrania
15.50 – 16.10 Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – B. Łoniewska, Szczecin Prezentacja do pobrania
16.10 – 16.30 Pielęgnacja i higiena jamy ustnej u noworodka, niemowląt i małych dzieci – J. Mazela, Poznań
16.30 – 16.50 Prokalcytonina – czy już wszystko wiemy na jej temat? – R. Jaworski, Warszawa
16.50 – 17.05 Dyskusja

SESJA V: DIAGNOSTYKA OBRAZOWA (K. Jończyk, P. Kruczek)
17.05 – 17.25 Trudne rtg – przypadki- K. Jończyk, Poznań Prezentacja do pobrania
17.25 – 17.45 USG przy łóżku noworodka -przypadki – P. Kruczek, Kraków
17.45 – 18.05 USG w gabinecie pediatry – K. Jończyk, Poznań Prezentacja do pobrania
18.05 – 18.25 USG w diagnostyce i małych zabiegach – K. Chojnacka, Poznań
18.25 – 18.40 USG w transporcie “N” – K. Sroczyńska, Poznań Prezentacja do pobrania
18.40 – 19.00 Dyskusja
19.00 – 19.10 Podsumowanie dnia

PIĄTEK – 14.06.2019r.

SESJA VI: CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO OD URODZENIA PO LICEUM (W. Feleszko, A. Pogorzelski)
08.30 – 08.50 Czy kaszel trzeba leczyć? – W. Feleszko, Warszawa
08.50 – 09.10 Kiedy do laryngologa? – J. Szydłowski, Poznań
09.10 – 09.30 Kiedy do pulmonologa? – A. Pogorzelski, Rabka-Zdrój Prezentacja do pobrania
09.30 – 09.50 Guzy i wady wrodzone górnych dróg oddechowych – J. Szydłowski, Poznań
09.50 – 10.10 Dyskusja
10.10 – 10.25 Przerwa kawowa

SESJA VII – ŻYWIENIE (A. Horvath, B. Królak-Olejnik)
10.25 – 10.45 Kolka – problem stary jak świat – A. Horvath, Warszawa Prezentacja do pobrania
10.45 – 11.05 Biologicznie aktywne składniki mleka kobiecego – A. Szlagatys, Gdańsk
11.05 – 11.25 Postbiotyki – D. Gruszfeld, Warszawa Prezentacja do pobrania
11.25 – 11.45 Niejadek – wyzwanie dla wszystkich – A. Horvath i J. Mazela Prezentacja do pobrania
11.45 – 12.05 Jak wzbogacać mleko matki? – B. Królak-Olejnik, Wrocław Prezentacja do pobrania
12.05 – 12.20 Jak stymulować laktację? – E. Jańczak, Poznań
12.20 – 12.35 Dyskusja

SESJA VIII – PROBLEMY NEFROLOGICZNE W PEDIATRII I NEONATOLOGII (M. Tkaczyk, T. Jarmoliński)
12.35 – 12.55 Zakażenia układu moczowego – A. Kordek, Szczecin
12.55 – 13.15 Ostre uszkodzenie nerek – T. Jarmoliński, Międzyrzecz Prezentacja do pobrania
13.15 – 13.35 Terapie nerkozastępcze – kiedy i jak – M. Tkaczyk, Łódź
13.35 – 13.50 Dyskusja
13.50 – 15.00 Przerwa i lunch

SESJA IX: VARIA (K. Kornacka, I. Maroszyńska)
15.00 – 15.20 Trudny pacjent, trudni rodzice i mamy dylemat – B. Czeszyńska, Szczecin
15.20 – 15.40 Nowe możliwości terapii miejscowej AZS – M. Czarnecka-Operacz Prezentacja do pobrania
15.40 – 16.00 Stwardnienie guzowate w okresie noworodkowym – diagnostyka i postępowanie – A. Wolbach-Gołębiowska, Konin
16.00 – 16.20 Transport „N” – I. Maroszyńska, Łódź
16.20 – 16.40 Długotrwała hospitalizacja noworodka z licznymi problemami – B. Czeszyńska, Szczecin
16.40 – 17.00 I co dalej po długotrwałej hospitalizacji…? – K. Kornacka, Warszawa-Poznań Prezentacja do pobrania
17.00 – 17.20 Zakażenia z grupy TORCH a uszkodzenia słuchu u noworodków. Kiedy kierować dziecko do audiologa? – K. Wróblewska, Poznań Prezentacja do pobrania
17.20 – 17.25 Profilaktyka niedoboru żelaza wg Standardów PTN
2019. Żelazo elementarne – zalecany rodzaj żelaza – M. Taisner, Smart Pharma
17.25 – 17.30 Zakończenie konferencji

Warsztaty praktyczne:

Warsztaty 1: Bankowanie mleka
Prowadzacy: A. Wesołowska, Warszawa
Data: 14.06, godz. 13.00-14.20
Dzięki współpracy z :

Warsztaty 2: Ocena zmienności czynności serca (HeRO) i objawy kliniczne posocznicy u noworodków
Prowadzacy: D. Madajczak, Warszawa
Data: 13.06, godz. 15.00-16.00
Dzięki współpracy z :


Warsztaty 3: aEEG w oddziale intensywnej terapii nad noworodkiem
Prowadzacy: Ł. Karpiński, Poznań
Data: 14.06, godz. 10.30-11.30

Dzięki współpracy z :

 

Warsztaty 4: Encefalopatia niedotlenieniowo-niedokrwienna – epidemiologia i możliwości leczenia hipotermią w transporcie „N”
Prowadzący: J. Mazela (Poznań)
Data: 13.06, godz. 11.00-12.00

Dzięki współpracy z :

Warsztaty 5: Trudna rozmowa – komunikacja z rodziną noworodka urodzonego przedwcześnie? Prezentacja do pobrania
Prowadzący: J. Żółkiewska (Poznań)
Data: 13.06, godz. 16.00-17.30

Dzięki współpracy z :